Partnerské zdieľanie ako liek

Pre všetky páry ktoré túžia, aby ten druhý porozumel našej reči, naším prianiam, aby správne pochopil čo mi vadí, čoho sa bojím, alebo jednoducho len vypovedať to, čo za normálnych okolností sa nestihne dopovedať, lebo z toho vznikla hádka, lebo sme boli prerušení, alebo nepochopení, alebo, alebo...

Hovorím o metode, ktorú máme s mojou ženou overenú v praxi. Ja hovorím, že keď muž chce prežiť tento emocionálny chaos ženského zdielania, tak si ho musí najprv vypočuť do konca, aby zistil, že má svoj poriadok. Nejde o to, aby sme mi muži kompletne pochopili všetky logické súvislosti a prepojenia v tom čo nám naša žena chce povedať. Ona chce byť vypočutá. Prirovnal by som naše ženy k Matke Zemi. Nedovoľme, aby k nám musela prehovárať vo forme orkánov, hurikánov, alebo zemetrasení. Ona nie je fúria ktorej šibe, ona len nie je vypočutá. Podľa mňa nechce, aby sme všetko hneď zmenili, ona chce len, aby sme počúvali a postupne, tak ako vieme sa zmenili. Neskáčme jej do reči, lebo v tom chaose zdielaných emócií sa skrývajú indície, ktoré nám mužom môžu pomôcť v tom byť viac mužmi.

Potom budeme mať príležitosť zazrieť za oponu. Oponou sú v tomto prípade emócie, strachy a bolesti a za ňou je naša žena. Prečo je tomu tak? Žena stvárňuje v jing jang tu tmavú polovicu, tmu, hĺbku, plnosť a naplnenie. Najprv jej dovoľme, aby nám vypla na chvíľu naše prílišne svetlo jangu, ktoré oslepuje našu sebareflexiu. Dovoľme sa otvoriť našej žene, aby nám na chvíľu vypla svetlo, aby sme uvideli.

Úprimne chlapi, fakt si myslíte, že ste chlapmi, lebo ste si to povedali, alebo Vám to povedal niekto iný? Viete vy posúdiť Vašu ženu, či je Žena, alebo žena? Tak verte tomu, že keď sa prenesieme cez našu bolesť iluzórnej predstavy dokonalosti, tak v takomto zdielani sa dozvediete veľa o tom, ako veci môžete robiť lepšie. Bude to mať ešte jeden zádrhel, no ten spomeniem nižšie a ten platí aj pre ženy.

Vrátim sa späť k tej metóde. Ide o zdieľanie pri hovoriacom predmete: My so ženou sme si vybrali pekný Ruženin tak akurát do ruky. Zapálime si sviečku, nech to čo sa povie sa hneď transformuje. Položíme kameň pred nás, minútka naladenia a ten ktorý dostane impulz zoberie kameň a začne hovoriť, tak ako v Hide Parku, čo len chce.

Ano, čo len chce! A ten druhý len počúva. Teraz ten zádrhel. Ak povedané ide naozaj pod kožu, tak navonok to vyzerá že počuvame toho druhého, no ak to budete skúšať, tak často krát musím sám zabojovať o pozornosť pre partnera, lebo v mojej hlave mi prehovára taký ten dotieravý hlas, ktorý nie je tak úplne spokojný s tým, čo počuje. Vtedy mi pomáha si uvedomiť, že to je zdielanie, dýcham, a pomáham si formulkou: „zdiela, zdiela, zdiela..“ . Naozaj to pomáha, lebo každý máme svoj svet, svoju polaritu a potom ešte aj ten náš jazyk, ktorý je tak nedokonalý vyjadrovať pocity a emócie, tak buďme k sebe trpezliví a neodsudzujme toho druhého za jeho výklad, veď aj mi v zapätí chceme vypovedať svoju pravdu.

Ešte niečo k pointe toho celého. Zistil som, že žena nám nehovorí len to čo jej vadí, čo chce zmeniť, niekedy (a to dosť často) sa chce len vyzdielať. Zoberme si opäť príklad z prírody, najprv leje, samé mraky a keď sa zem vyprší a mraky sa vyžmýkajú, tak zasvieti slnko. Dajme naším ženám priestor sa vypršať, vyzúriť a dovŕšiť tak prirodzený cyklus. Chceme, aby bola zem plodná, no nechceme, aby zapršalo?

Pozrime si to z pohľadu muža. Radi zdolávame, víťazíme a dokazujeme. Tak skúsme na tento moment zvíťaziť nad samým sebou, zdolať potopu, zemetrasenia a dokázať sebe aj svojej polovičke, že máme gule sa postaviť na útes a stáť tam v búrke ako maják, nechať sa oplieskať vetrom a vodou, nech nám obrúsi našu čepel na meči a vymyje nám ten zákal z očí, ktorému sa nechceme postaviť zoči voči.

Ako je to celé dôležité pre mňa? No nerád sa mi chodí to tých vôd. No viem, že ma tam čaká loď. Zdielací predmet ako maják, ktorý mi dopomáha ustáť vlnobitie. A potom, ako som bol ja na rade zo zdieľaním, tak mi príde prozba, že prosím nech som len prijatý, tak mi je zrazu lepšie. Ako by som zrazu odložil to závažie a v hlave mám zrazu ticho. Neohrdnem vysloviť: „Zlatíčko mne je zrazu tak lepšie...“

Sme tiež cítiace bytosti, ktoré sa v hĺbke boja otvoriť, niekedy až tak, že ten strach už ani necítime, ani o ňom nevieme. Preto potrebujeme aj mi muži, bezpečie pri zdieľaní, vo forme nehodnotenia a prijatia, takých aký sme. Nech padne čokoľvek čo povieme, nezasekávajte sa prosím na témach, majte strach vtedy, keď nezdieľame, nie keď vám otvárame naše vnútro. To je dôkaz našej odvážnosti a lásky k vám.

Medzi zdieľanie o svojom živote, patrí aj zdieľať svoje silne stránky, seba v tom pozitívnom, kludne aj v tom najpozitívnejšom sa oceniť, veď kto s nás to robí často? ja mam pocit, ako by som sa prevažne pozeral iba nato čo robím zle. doprajme si v zdieľaní aj trochu svojej kvality, svojho sebaocenenia a uvidíte ako sa nasýtite novej energie a zavediete seba aj vášho partnera do kúzla ktoré vás oboch spojilo. Veď ako sa hovorí, bez práce nejsu koláče, tak pre každého kto drží dietu, doprajte si kúsok po kúsku toho svojho koláčika, nech vymeníme na chvíľu tu kyslosť a trpkosť našich vzťahov a prinavráťme im ich sladkú vôňu.

Praktická rada. Pri zdieľaní, sledujte obsah no taktiež sa môžete zamerať na spôsob ako ten druhy zdieľa. hovorím to preto, lebo mi muži nevieme prirodzene hovoriť o svojich pocitoch a vonkoncom o svojich emóciách. keď ti bude žena nakladať, tak pozoruj jej slovosled, ako to znie, keď žena hovorí o emóciach a zapamätaj si jednu aspoň jednu vetu a keď to zrazu budeš cítiť, že aj teba toto boli a keď budeš na rade, zopakuj to tak ako to povedala a sleduj čo to s tebou spraví. taktiež naopak ženy. keď hovorí chlap, tak mate manuál nato, aby ste vy vyjadrili svoje potreby, tak aby vám váš muž rozumel. skratka sa učme jazyk toho druhého. každý z nás sa učil dáky cudzí jazyk, aby porozumel cudzincovi, tak prečo nevynaložiť úsilie, porozumieť svojej žene, alebo svojmu mužovi?

* A na záver. Prosím neočakávajte, že po zdieľaní, partner, alebo partnerka bude všetko robiť tak, ako ste zdieľali. Zdieľanie skorej poskytuje bezpečný priestor a pozíva vás vyjadriť všetko po čom túžite a zároveň to ponúka počúvajúcemu príležitosť vás a seba lepšie spoznať. Je to proces liečenia vzťahu.